Jak vybrat houpátko?

Vytvořeno18.07.2023
Jak vybrat houpátko?
Jak vybrat houpátko?

Houpátko slouží v první řadě k zabavení miminka. Do houpátka miminko umisťujte až v okamžiku, kdy je schopno vnímat hračky, které jsou součástí houpátka. Vhodnost houpátka pro vaše miminko vždy konzultujte s dětským lékařem, zvlášť u miminek předčasně narozených.

Houpátko by nemělo plnit roli „chůvy“. Dítě by rozhodně nemělo v houpátku trávit příliš mnoho času (už například 1 hodina je příliš dlouhá doba). Modely jsou sice většinou zhotoveny tak, aby se sedák po uložení dítěte tělíčku tvarově přizpůsobil, ovšem až na výjimky drtivá většina houpátek není konstruována ergonomicky (na rozdíl např. od dětského nosítka).

Při výběru houpátka je primární určit si, co od něj očekáváte. Hledáte samostatně fungující houpátko, nebo vám naopak vystačí obyčejné houpátko, jehož pohybu musíte napomáhat občasným postrčením? V sortimentu houpátek existuje hned několik kategorií, které se mohou lišit např. funkční vybaveností, nosností, rozměry, hmotností, stabilitou a dalšími parametry.

Označení kategorií nejsou mezi výrobci pevně dána, v zásadě však lze rozlišovat tři skupiny houpátek, a sice klasické houpátko, vibrační houpátko a „houpačku“. Vedle těchto kategorií existují i funkčně nejbohatěji vybavená houpátka, která nabízí funkce jako je např. možnost přehrávání vlastní hudby, několik druhů houpání či nostnost až 60 kg.

Specifickým produktem je houpátko NUNA Leaf, umožňující kromě houpání vpřed a vzad také houpání ze strany na stranu jako padající list. Výrobce uvádí, že tento pohyb imituje pohyb, na který bylo miminko zvyklé v období těhotenství.

Klasické houpátko

Klasické houpátko je v podstatě pouze lehátko vybavené zábavnými prvky (např. v podobě kolotoče, hrazdičky apod.), do kterého miminko vložíte. Houpe se pouze vahou dítěte při jeho pohybu. Právě neautomatičnost je tím, co dítě zabavuje – dítě poznává, že určitými pohyby houpátko rozpohybuje, a právě to ho baví.

Klasická houpátka mohou být vybavena také popruhy, které slouží k přenášení houpátka z místnosti do místnosti. Klasické houpátko není napájeno bateriemi, ty se mohou nacházet maximálně v hračce umístěné nad houpátkem.

Vhodné pro:

  • domácí i cestovní využití

  • maminky hledající nejlevnější řešení

  • maminky, kterým nevadí občas houpátko menuálně rozpohybovat

Výhody:

+ většinou nízká cena

+ nevyžaduje napájení

+ snadněji složitelná

+ lehčí manipulace

Nevýhody:

- houpátka je třeba menuálně rozpohybovávat

- menší vybavenost a méně funkcí

Vibrační houpátko

Tento pokročilý typ houpátka fungující na baterie je vybaven vibracemi. Na základních modelech lze nastavit pouze jeden stupeň vibrací (lze tedy nastavit pouze buď zapnutí, nebo vypnutí vibrací), pokročilejší modely nabízejí možnost zvolit si intenzitu vibrací. Působení vibrací pak způsobuje ono pohupování celého houpátka. Nejedná se vyloženě o nápadné houpání, ale pouze o vibrování do všech stran.

Tento typ houpátka má zpravidla vyšší nosnost (cca do 15–18 kg). Některé z nich lze po odstranění hrazdičky či kolotoče časem používat jako židličku či křesílko.

Vhodné pro:

  • maminky, které se nechtějí zdržovat manuálním rozpohybováním

  • maminky hledající produkt příznivé ceny

  • domácí využití

Výhody:

+ vysoká nosnost

+ funkčně vybavenější než klasické houpátko

 

Nevýhody:

- vyšší cena

- nenabízí vyloženě houpání, ale pouze vibrace

Houpačky

Houpátka, která by bylo možné označit vyloženě za „houpačky“, mohou fungovat stejně jako vibrační houpátka na principu baterií, ovšem s tím rozdílem, že už se opravdu zřetelně houpou. Některé modely mohou fungovat na trafo za připojení kabelu. Tato funkčně vybavenější houpátka jsou ukotvena na konstrukci do písmene A. Na druhou stranu tato houpátka mají omezenější nosnost, zpravidla do 9 kg, protože jejich konstrukce vyšší neumožňuje.

Houpačky nabízejí více stupňů houpání. Přestože tato možnost může znít lákavě, automatické houpání může být pro citlivější děti nepříjemné natolik, že se při něm pozvrací. Mnoho maminek se domnívá, že čím intenzivnější houpání, tím lépe, opak však může být pravdou.

Vhodné pro:

  • maminky hledající co největší funkční vybavenost houpátka

  • domací využití

Výhody:

+ bohatší funkční vybavenost

+ houpání bez nutnosti asistence rodiče

 

Nevýhody:

- nižší nosnost

- vyšší cena

- hůře složitelné, tedy i těžší manipulace

Lehátka/houpátka jako součást jiných produktů 

Mezi lehátkem a houpátkem je velmi tenká hranice. Houpátko se jednoduše houpe, ovšem konstrukčně se jedná vlastně o houpací lehátko. Občas je však obtížné určit, co se za houpání považuje (je pružení už houpání?).

Lehátko jako takové se nehoupe. Lehátka/houpátka mohou být i součástí jídelních židliček, a to buď jako samostatná lehátka, nebo rovnou houpátka. Lehátko se v těchto případech umisťuje do židličky, dítě tak je ve vyvýšené pozici, což mamince umožňuje používat lehátko například během zavádění příkrmů. Takové židličky mohou být rostoucí (s vysokou nosností) a vydržet tak po opravdu dlouhou dobu. Lehátko/houpátko může také fungovat v rámci produktu zahrnujícího také postýlku, kolébku a dětskou židličku, může být také součástí cestovní postýlky.

Vhodné pro:

  • maminky hledající jeden produkt pro více využití

  • domácnosti s omezeným úložným prostorem

Výhody:

+ jeden produkt pro více účelů

 

Nevýhody:

- vyšší cena

 

Parametry

• Velikost bytu

Malé byty

pokud v bytě bojujete s místem, vyplatí se vám klasické, základní houpátko. Tato houpátka jsou cenově příznivá, dětmi oblíbená, snadno rozložitelná (během chvilky je složíte a schováte např. pod postel) a obecně méně rozměrná. I přes minimální funkční vybavenost jsou vhodným produktem, protože děti rádi rozpohybovávají houpátko samy svým pohybem.

 

Prostorné byty

pokud se ve svém bytě nemusíte na místo ohlížet, můžete volit lehátko, které bude rozložené trvale. Přestože jsou složitelná všechna sedátka, u některých se složení provádí obtížně (zejména houpátka konstrukce do písmene A), což v prostorných bytech člověka nemusí omezovat. Rozměrově si můžete dovolit i větší houpátka.

 

Z hlediska praktičnosti však obecně doporučujeme dbát na to, aby houpátko nezabíralo příliš mnoho místa. Některá lehátka dosahují opravdu velkých rozměrů i hmotnosti, a je tak možné, že budou v interiéru překážet a namísto aktivního používání skončí někde zastrčené.

Obecně platí, že čím je houpátko obyčejnější, tím má menší rozměry a je skladnější (snazší rozložení umožňuje uskladnit houpátko pod postel apod.). V průměru dosahují houpátka rozměru 70 × 80 cm, dle konstrukce je to však velmi individuální.

• Funkce a vybavenost

Šíře funkcí určuje, do jaké míry dokáže houpátko miminko zabavit, ale také jak snadno s houpátkem půjde manipulovat (s funkčně vybavenějšími houpátky hůře), jaké bude mít rozměry (funkčně vybavenější houpátka zabírají více místa) a jak snadno jej bude možné rozložit (obyčejná houpátka jsou lépe složitelná).

Vysoká funkční vybavenost však nikdy není zárukou toho, že miminko dané hračky opravdu zabaví. Co zaujme jedno miminko, druhé miminko nemusí upoutat vůbec. Na druhou stranu maminky ještě před nákupem vědí (například pomocí různých hraček vydávajících melodie, hrkátek, šustících hraček, pískátek apod.), co jejich miminko zajímá a dle toho mohou houpátko vybrat. A co vše mohou houpátka umět? Například:

  • určitý počet melodií (s regulovatelnou hlasitostí)

  • možnost úplného vyjmutí sedáku

  • časovač, s jehož pomocí nastavíte požadovaný čas vypnutí houpátka

  • polohovatelnost

  • dálkové ovládání

  • ad.

 

Ovládání

Funkce houpátek se většinou ovládá prostřednictvím tlačítek usazených na konkrétní části houpátka, kterou tlačítko ovládá. Některé modely mohou disponovat dokonce dálkovým ovládáním.

 

Více funkcí v jednom (multifuknční využití)

K dostání jsou také modely plnící více funkcí v jednom. Jednat se může například o houpátko, které lze z konstrukce vyjmout a používat jej také jako vajíčko. Jiné modely lze časem využít také jako jídelní židličku/křesílko. Ačkoliv by se mohlo zdát, že jako židlička tento produkt není ideální, na trhu jsou i modely, na nichž je sezení opravdu funkční, pohodlné. Nevýhodou těchto multifunkčních modelů jsou větší rozměry (větší podstava), zhoršující možnosti skladování, proto i přes některé příznivce tyto modely nejsou příliš poptávané.

A co vše může být součástí houpátek? K výbavě houpátek může/mohou patřit například:

  • hrazdičky, kolotoče (základní vybavení houpátka)

  • popruhy sloužící k přenášení houpátka

  • gumové nožičky chránící podlahovou krytinu před poškozením

  • příslušenství např. v podobě moskytiéry,

  • bezpečnostní pásy

  • polštářek, podhlavníček

  • ad.

• Konstrukce a hmotnost

Co do konstrukčního provedení se mohou houpátka výrazně lišit. Provedení konstrukce má vliv na hmotnost houpátka. Dbejte na to, aby houpátko nebylo příliš těžké, na druhou stranu příliš nízká hmotnost může značit slabou konstrukci a horší stabilitu.

• Cenové kategorie

Zatímco obyčejná lehátka začínají přibližně na ceně 800 Kč, klasická houpátka jsou k dostání do cca 2 000 Kč, dražší pak překračují i tuto hranici.

Funkčně vybavenější houpátka se pohybují nejčastěji v cenovém rozmezí 2 000–8 000 Kč, konkrétní cena je dána zejména funkční vybaveností a kvalitou zpracování. Modely zahrnující více produktů v jednom (židlička ad.) se řadí k nákladnějším.

• Vedlejší parametry

Postýlky musí být omyvatelné. U všech kojeneckých potřeb a výrobků je nutné předpokládat, že dojde k jejich znečištění, a proto je hygienická údržba zcela zásadní. U látkových ohrádek by měla být možnost jednotlivé díly vyprat. Záleží na konkrétní ohrádce a doporučení výrobce.

Při čištění ohrádky vždy dbejte pokynů výrobce, aby nedošlo k poškození postýlky.

 

Napájení

Obyčejná lehátka nijak napájena nejsou, je třeba je čas od času rukou postrčit. Jiná houpátka mohou být napájena AAA bateriemi, případně trafem. Nemusíte se bát, že houpátka napájená baterií vyžadují častou výměnu baterek. Miminko se navíc do houpátka umisťuje pouze na krátkou dobu, proto nedochází k rychlému vybití baterie.

 

Výška

Maminky (zejména vyššího vzrůstu), které se k houpátku nechtějí příliš sklánět, mohou vybírat ze sortimentu lehátek vyšší konstrukce. Na druhou stranu u takového houpátka je nutné přesvědčit se o jeho stoprocentní stabilitě, pevnosti a bezpečnosti zabraňující pádu (kvalitní pásy apod.).

 

Nosnost

Houpátka mohou mít různou nosnost. Zatímco některá nabízejí nosnost jen do 9 kg, jiná např. do 15 kg, existují ale i modely s nosností vyšší. Vysoká nosnost však nemusí být vždy plně využita – u některých dětí se často stává, že je houpátko poměrně brzy omrzí. V každém případě by se nosnost neměla překračovat!

Maminky, které přicházejí vybírat houpátko, velmi často kladou na nosnost vysoké nároky, resp. hledají velmi bohatě funkčně vybavené houpátko zároveň s vysokou nosností. Přicházejí s představou, že houpátko budou používat např. do půl roku věku dítěte (v této době dítě váží průměrně 8 kg), což ale nebývá časté.

 

Možnosti složení

Složitelná jsou všechna houpátka, obecně však platí, že čím jsou houpátka (konstrukce) jednodušší, tím snadněji jsou složitelná. Čím více funkcí houpátka mají, tím hůře jsou většinou složitelná a tím pádem i náročnější na prostor. Například houpátka s konstrukcí do písmene A jsou složitelná poměrně obtížně.

 

Materiály

Konstrukce houpátek je většinou tvořena plastem v kombinaci s hliníkem či jinými materiály. Bavlněný sedák poznáte podle prošívání, nejedná se však vždy o čistou bavlnu – materiály jsou voleny tak, aby byly omyvatelné při případném poblinkání. Odnímatelnost sedáku pak zajišťuje snadné čištění. V případě znečištění je vhodné sedák minimálně umýt nebo vymáchat v ruce. Jinou alternativou je „síťovina“, materiál používaný u batohů, zajišťující zvýšenou prodyšnost. Z designového hlediska může mít sedák podobu textilie imitující kůži.

Pro malé děti, které ještě neudrží hlavičku, jsou určeny polštářky (podhlavníčky) podpírající hlavičku, které se, jakmile dítě vyroste, přestanou používat. Alternativně lze používat rovnou novorozeneckou vložku, která se opět používá pouze dočasně.

 

Design

Houpátka jsou k dostání v široké škále designových provedení, od jednobarevných, často šedých houpátek, přes houpátka s různými postavičkami až po houpátka vzorovaná.

 

Kde houpátko pořídit

V první řadě houpátko najdeme v každé specializované prodejně s dětskými potřebami, vedle toho bývají ale k dostání i v supermarketech či hračkárnách – na těchto místech však bude omezenější výběr značek, designů apod.

Supermarkety většinou nabízejí produkty vyráběné přímo pro sebe. Tyto produkty mohou být designově či konstrukčně velmi podobné produktům kvalitních, dražších značek – na první pohled je zákazník nemusí rozeznat a může nabýt dojmu, že supermarket nabízí stejný model, ovšem za výrazně nižší cenu. Pravda je však taková, že se jedná o zjednodušenou verzi produktu neznámé značky, která se renomované značce pouze vizuálně podobá.

Na co si dát pozor
  • Při čištění dodržujte pokyny výrobce uváděné v přiloženém manuálu.

  • Před nákupem si ověřte, zda je houpátko certifikované.

  • Vždy dbáme na bezpečnost dítěte. Zpravidla mívají houpátka tříbodové zapínání, pouze okrajově zapínání pětibodové. Na druhou stranu houpátko není produkt, který by měl sloužit jako „chůva“ a dítě by v něm mělo být naprosto o samotě, rodič by měl být vždy poblíž a dítě mít pod dohledem, což je stěžejní bezpečnostní prvek. Pro zvýšení bezpečnosti je doporučováno umisťovat houpátko na zem, nikoliv na vyvýšenou plochu (např. stůl). Toto doporučení platí především pro modely s konstrukcí do písmene A, které by byly na stole nestabilní.

Sdílej článek na: